Polityka Bezpieczeństwa

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, ul. Harenda 12a, 34-500 Zakopane informuje, że ze względów szeroko rozumianego bezpieczeństwa teren Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza jest monitorowany: wejścia do budynku, teren wokół Muzeum i Mauzoleum, wnętrza budynku.

Wejście w oznakowaną strefę objętą systemem monitoringu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez każdą osobę na przetwarzanie jej danych z zakresie wizerunku i realizowanych czynności, które zostaną zarejestrowane przez kamery systemu monitoringu w Muzeum Jana Kasprowicza, ul.Harenda 12a, 34-500 Zakopane. Osoba, której wizerunek został zarejestrowany w systemie monitoringu ma prawo do uzyskania informacji dotyczących operacji przetwarzania danych jej dotyczących w zakresie: zasad rejestracji i zapisu informacji sposobów zabezpieczenia informacji a także możliwości udostępnienia zgromadzonych danych praw i i obowiązków podmiotu prowadzącego monitoring praw osób objętych monitoringiem.

 

 

 

Aktualności

Spacerkiem zakopiańskim żółtym szlakiem im. Jana Kasprowicza

Słoneczna pogoda  sprzyja zimowym spacerom. Nie trzeba wchodzić w Tatry, aby zrobić sobie lekką wycieczkę. A jest nią niewątpliwie spacer żółtym szlakiem ( nawet fragmentem ) noszącym imię Jana Kasprowicza. Rozpoczyna się na górnej stacji kolejki na Gubałówce. Można zejść na dół, zjechać kolejką, aby przejść przez miasto i przy końcu ulicy Jagiellońskiej skręcić w górę nad Hotel Radisson. I oto znajdziemy się wkrótce na szczycie Antałówki. Spojrzenie na cudowną panoramę Tatr z Kasprowym, jak na wyciągniecie ręki. Krótki plan na następną, trudniejszą wyprawę… Dalej idziemy w stronę kościoła na Pardałówce, skąd Homolacką drogą podążamy w dół, aż do Ustupu. Jest cicho, biała przestrzeń uspokaja. Pozostaje kilkaset metrów do Muzeum Jana Kasprowicza. Tam w oryginalnych wnętrzach z lat dwudziestych XX wieku można odpocząć słuchając opowieści kustosza muzeum, pani Małgorzaty.

 

Czytaj więcej....

https://www.watra.pl/zakopane/rozmaitosci/2020/02/09/spacerkiem-pa-zoltym-szlaku-im-jana-kasprowicza

 (pk)

rozwińzwiń

Otwieramy Muzeum!

Szanowni Państwo.

Informujemy, że od dnia 2 lutego 2020 r. otwieramy Muzeum, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa gości i pracowników. Godziny otwarcia pozostają niezmienione, czyli: od wtorku do niedzieli w godz. 10:15 - 15:15

W Muzeum może przebywać równocześnie maksymalnie 6 osób. Obowiązują maseczki ochronne. Serdecznie zapraszamy!

mk

 

rozwińzwiń

Szczęśliwego Nowego Roku 2021!

Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom Harendy, za to, że pomogliście przetrwać nam ten trudny  rok 2020. Niech Nowy Rok 2021 przyniesie Wam radość, miłość, pomyślność i spełnienie wszystkich marzeń.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza

 

rozwińzwiń

W zimowej szacie

Harenda zasypana. Odśnieżamy z przyzwyczajenia, bo i dla kogo skoro Muzeum Kasprowicza zamknięte. Śnieżnie i pięknie i smutno i biednie. A nasz nowy dach przykryty puchową pierzyną :)

pk

rozwińzwiń

Pracujemy zdalnie

Szanowni Państwo.

Informujemy, że do odwołania  Muzeum Jana Kasprowicza pozostaje zamknięte. Wszystkie sprawy dotyczące Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza oraz Muzeum Jana Kasprowicza, załatwiane są wyłącznie zdalnie: telefonicznie lub za pomocą mediów elektronicznych.

Kontakt od poniedziałku do soboty w dotychczasowych godzinach, tj 10:15 - 15:15, pod numerem telefonu 517 159 658 lub  182068426, e-mail: sptjk@interia.pl 

Z poważaniem

Małgorzata Karpiel, kierownik Biura SPTJK

rozwińzwiń

Boże Narodzenie 2020

Jan Kasprowicz "Przy wigilijnym stole"

 

Przy wigilijnym stole

Łamiąc opłatek święty,

Pomnijcie, że dzień ten radosny

W miłości jest poczęty;

 

Że, jako mówi wam wszystkim

Dawne, odwieczne orędzie,

Z pierwszą na niebie gwiazdą

Bóg w waszym domu zasiędzie.

 

Sercem go przyjąć gorącym,

Na ścieżaj otworzyć wrota —

Oto, co czynić wam każe

Miłość, największa cnota.

 

A twórczych pozbawił się ogni,

Sromotnie zamknąwszy swe wnętrze,

Kto z bratem żyje w niezgodzie,

Depcąc orędzie najświętsze.

 

Wzajemne przebaczyć winy,

Koniec położyć usterce,

A z walki wyjdzie zwycięsko

Walczące narodu serce.

 

Spokojnych, zdrowych, Świąt Bożego Narodzenia życzy

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

 

rozwińzwiń

Niecodzienny gość w Wigilię Bożego Narodzenia.

W  Wigilię  Bożego Narodzenia odwiedził nasze muzeum Mirosław Kuklik dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Mężczyzna, jako pierwszy gość w dniu 24 grudnia, zapowiada szczęście temu domowi. Dziękujemy za odwiedziny. „Muzealnicy powinni się trzymać razem” -  jak powiedziała w rozmowie telefonicznej pani Anna Kogutkowa, która była kustoszem Muzeum Jana Kasprowicza przez wiele lat, Honorowa Członkini Stowrzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

(pk)

rozwińzwiń

Choineczka, jak co roku

W tym roku skromniejsza , sztuczna, bo nikt nie przyjdzie , nie poczuje tego zapachu...Pusto, smutno, ale jakaś radośc jest i nadzieja też , jak to przy Bożym Narodzeniu.  

rozwińzwiń

160 ROCZNICA URODZIN JANA KASPROWICZA

Okrągłą rocznicę urodzin Poety, będącej także rocznicą śmierci jego żony Marii, Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza obchodziło bardzo skromnie. Sytuacja w kraju nie sprzyja organizowaniu imprez.   

Rankiem 12 grudnia 2020 r. Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, w towarzystwie Joanny Staszak - Naczelnika Wydziału Kultury, złożył kwiaty na grobie Jana Kasprowicza.

Wieczorem w  kościele pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty  ks. probosz Jerzy Adamczyk i ksiądz senior Kazimierz Podsiadło odprawili nabożeństwo w intencji Jana Kasprowicza, oraz wszystkich pracowników Szkoły im. Jana Kasprowicza na Harendzie.  

Zorganizowaliśmy  akcję  "160 zniczy na 160 urodziny". Mieszkańcy Harendy, w tym uczniowie tutejszej szkoły noszacej imię Kasprowicza, przychodzili o różnych porach, aby zapalić światełko pamięci. W ten sposób powstało serce w mauzoleum Poety.

Były i urodzinowe prezenty! Zakopiańscy artyści - Ewa Fortuna  i Czesław Jałowiecki, którzy reprezentowali  Związek Polskich Artystów Plastyków Oddział Zakopiański, podarowali swoje prace przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Pani Ewa przekazała Stowarzyszeniu interesujący collage  z portretem Kasprowicza i jego żony, natomiast pan Czesław wykonał świetny odlew twarzy „Gazdy na Harendzie”, który zwracał uwagę wszystkich  odwiedzjących tego dnia mauzoleum Poety. Wiolonczelistka Anna Markiewicz, która jest autorką szeregu miniaturowych laleczek, w tym Gospodarzy domu na Harendzie, podarowała Poecie nowy ołówek, który mistrz zapewne już coś zapisał od wczoraj - hen, ponad górami.  Młodzi aktorzy: Diana Kozłowska z Janem Kardasińskim nagrali utwór Kasprowicza pt. "Opowieść o mgłach", pochodzący z jego ostatniego tomiku "Mój świat". 

Stowarzyszenie  mogło podarować Janowi Kasprowiczowi remont jego wymarzonego domu. Dzięki wparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego, Burmistrza Miasta Zakopane i Pani Anny Kogutkowej udało się przeprowadzić remont konserwatorski budynku i wymienić gonty na połowie dachu. Dziękujemy również za wsparcie Janowi Piczurze Radnemu Sejmiku Województwa Małopolskiego.  

Dziękujemy!

Nie możemy Państwa zaprosić do Muzeum, ale polecamy spacer w okolice Muzeum i mauzoleum.        

rozwińzwiń

WSPOMNIENIE 150 ROCZNICY URODZIN JANA KASPROWICZA z roku 2010

  Z okazji 150 rocznicy urodzin Poety Stowarzyszenie zrealizowało szereg projektów, m.in. częściowo wyremontowano Mauzoleum poety, odtworzono wygląd placu pod grobowcem sprzed 60 lat, zorganizowano Międzynarodową Sesję Naukową "Kasprowicz a Słowiańszczyzna", wydano tom poezji "Mój Świat ". Jedną z inicjatyw Stowarzyszenia było zorganizowanie konkursu fotograficznego " Tatry i Podhale w twórczości Jana Kasprowicza", którego zakończenie połączone z urządzeniem wystawy przypadło na 12 grudnia - dzień urodzin poety.

  Tego dnia w Dworcu Tatrzańskim o godzinie 12.00 zjawiło się wielu gości. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli samorządu lokalnego w osobach Przewodniczącego Komisji Kultury Leszka Doruli, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Jana Gąsienicy Walczaka, radnego Jerzego Jędrysiaka (członka konkursowego jury), czy Sekretarza Renaty Szych, Naczelnika Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanny Staszak, oraz Rzecznika Prasowego Urzędu Ewy Matuszewskiej. Byli dyrektorzy bibliotek: Miejskiej Biblioteki Publicznej - Mieczysław Mantyka, Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kasprowicza w Poroninie - Elżbieta Stoch i Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Zakopanem - Elżbieta Kyc.

  Dziękujemy za obecność naszym członkom, m.inn. : dr.Małgorzacie Wnuk, państwu Jolancie i Marianowi Piaseckim z Poznania i innym. Gościem specjalnym był członek Stowarzyszenia, znany reżyser filmowy Filip Bajon. Zebranych przywitał Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Piotr Kyc, który stwierdził, że " celem konkursu fotograficznego było zainteresowanie poezją Kasprowicza ludzi wrażliwych, dostrzegających w otaczającym nas świecie obrazy niezwykłe i piękne, obok których przechodzimy obojętnie, albo nie mamy czasu ich szukać. Jest to konkurs w szukaniu piękna krajobrazu Polski z jednej strony i ukazywaniu piękna języka ojczystego z drugiej".

  Bardzo cenny prezent dla naszego Muzeum przekazała wieloletnia kustosz Anna Kogutkowa, która podarowała nam pierwsze wydanie dzieł zebranych Jana Kasprowicza z roku 1912. Uroczystość wręczenia nagród w konkursie fotograficznym rozpoczął występ laureatów szkolnych konkursów poezji Jana Kasprowicza.

 Z recytacjami wierszy Jana Kasprowicza wystąpili laureaci gminnego konkursu recytatorskiego w Poroninie: Magdalena Gromada, Marta Jarosz, Aleksandra Jarosz (cała trójka ze Szkoły Podstawowej w Zębie), Areta Bafia, Natalia Król, Paulina Skupień, Bartłomiej Chowaniec, Patrycja Chowaniec - (ze Szkoły Podstawowej w Poroninie), Ewelina Rzadkosz, Bartłomiej Sfistcha, Ewa Stoch (Gimnazjum w Poroninie), oraz laureaci konkursu ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza na Harendzie: Justyna Król, Martyna Stoch, Barbara Król

  Podczas prezentacji nagrodzonych fotografii fragmenty utworów Jana Kasprowicz czytali aktorzy Teatru S.I.Witkiewicza w Zakopanem Katarzyna Pietrzyk i Bartłomiej Chowaniec. Z werdyktem jury konkursu zapoznał zebranych jej przewodniczący, znany fotograf zakopiański Ryszard Ziemak. Komisja pracowała w składzie: Magdalena Ciszewska - Rząsa, Piotr Kyc, prof.Jerzy Jędrysiak, Wojciech Smolak, Halina Sierant - Ripper.

 Wyniki Konkursu Fotograficznego "Tatry i Podhale Jana Kasprowicza" znajdują się na naszej stronie poniżej./ link/

  Po wręczeniu nagród zaproszono zebranych gości na urodzinowy tort przygotowany przez Cukiernię "Samanta" reprezentowaną w Dworcu Tatrzańskim przez panią Marię Rzankowską. Był szampan, lampka wina i kanapki. Niedzielne spotkanie, tak jak cała działalność naszego Stowarzyszenia opiera się w dużej mierze na pomocy udzielanej przez instytucje, firmy i osoby prywatne. Należy podziękować w tym miejscu Miastu Zakopane - Panu Burmistrzowi Januszowi Majchrowi, Joannie Staszak - Naczelnikowi Wydziału Promocji i Kultury, panu Michałowi Pietrzakowi z Dworca Tatrzańskiego, Firmie Cukierniczej "Samanta", Hotelowi "Nosalowy Dwór", Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, Spółce "Harenda - Wyciągi", państwu Krystynie i Romanowi Bulasom, Filipowi Bajonowi. Dziękujemy nauczycielom i uczniom ze szkoły w Poroninie, Zębie i Zakopanem.

 

  Słowa uznania należą się dla Kierownik Muzeum Małgorzaty Karpiel, która całość bardzo dobrze przygotowała i dla Beaty Denis - Jastrzębskiej, pomysłodawczyni konkursu fotograficznego, oraz prowadzącej uroczystość.

 Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wystawy Ewie, Maciejowi i Stanisławowi Berbekom. Na urodzinach Jana Kasprowicza zagrała muzyka góralska w składzie: Marcin Bobak, Andrzej Ziach, Szczepan Gąsienica Mracielnik

 

 Odwiedzajmy Muzeum Kasprowicza na Harendzie. Dzięki takim miejscom, których w kraju jest wiele, garstka ludzi na Świecie mówiąca i myśląca po polsku, może zachować to, co ważne - tożsamość narodową - może uratować jeden ze skarbów naszego dziedzictwa narodowego.

   Czego można życzyć poecie w 150 rocznicę jego urodzin? " Słuchajmy poetów, czytajmy poezję, czytajmy wiersze Jana Kasprowicza".

  Następna okrągła rocznica związana z naszym patronem dopiero w roku 2026, kiedy będziemy obchodzili 100 lecie śmierci Poety. /P.Kyc/

 

   Impreza została dofinansowana przez Burmistrza Miasta Zakopane. Patronat medialny: Podhalański Serwis Internetowy WATRA, kwartalnik TPN "Tatry", TVP Kraków.

 

 Wystawę można będzie ogladać do końca miesiąca w Dworcu Tatrzańskim, ul Krupówki 12

Zobacz też na: www.watra.pl www.zakopiec.com.pl /

Artykuły w prasie: Gazeta Wyborcza: Urodziny Jana Kasprowicza w Zakopanem Kasprowicz był legendą swoich czasów... Uczczono 150 rocznicę urodzin Jana Kasprowicza

Przewodnik Katolicki JPG /7MB/

rozwińzwiń

160 świeczek na urodziny Poety

Dokładnie jutro mija 160 rocznica urodzin Jana Kasprowicza.

Zapalmy świeczkę poecie na Harendzie - tu znalazł swoje miejsce na ziemi. Tu pisał ostatnie wiersze, tu cieszył się panoramą Tatr i stąd wyruszył w swoją ostatnią drogę.

Czekamy na Was jutro 12 grudnia, od 10.15 do wieczora. Świeczki, można zapalać w mauzoleum w krypcie, w której spoczywa harendziański Gazda.

Przyjdziecie?

 (bdj)

rozwińzwiń

Święty Mikołaj u Kasprowicza na Harendzie !

https://www.facebook.com/ZakopaneOfficial/videos/201407388149037

 

Mikołajkowa Gra Miejska

Zapraszamy do wzięcia udziału w Mikołajkowej Grze Miejskiej. Nauka zdalna wymaga od nas i naszych dzieci spędzenia wielu godzin przed komputerem. W Dniu Świętego Mikołaja wyjdźmy więc na spacer po mieście aby poznać najważniejsze budynki turystyczne w Zakopanem.

Zasady Mikołajkowej Gry Miejskiej:

 • Pobierz załączoną niżej kartę do gry
 • 6 grudnia od 11.00 do 15.00 lub 7 – 23 grudnia odwiedź miejsca wskazane na mapie i zdobądź słodki upominek
 • Wypełnioną kartę z minimum 5 pieczątkami złóż do 30 grudnia do mikołajowej urny przed Urzędem Miasta
 • Wygraj upominek ufundowany przez Burmistrza Miasta Zakopane

 

Zapraszamy na Spacer śladami Mikołaja:

 • Miejska Galeria Sztuki im. hr. Wł. Zamoyskiego
 • Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego
 • Muzeum Tatrzańskie im. dra T. Chałubińskiego – Chałupa Gąsieniców Sobczaków
 • Tatrzański Park Narodowy – Centrum Edukacji Przyrodniczej
 • Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

 • Teatr im. St. I. Witkiewicza
 • Aqua Park Zakopane
 • Kaplica w Jaszczurówce.

Szczegóły w regulaminie.

 

DO POBRANIA
Regulamin Gry Miejskiej
Karta Gry Miejskiej

rozwińzwiń

Ograniczenia w działalności Muzeum przedłużone do 18 stycznia 2021

Szanowni Państwo informujemy, że ograniczenia w działalności instytucji kultury, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r., zostały przedłużone do 31 grudnia 2020r.

https://www.gov.pl/web/kultura/otwarcie-bibliotek-w-rezimie-sanitarnym-muzealne-parki-ogrody-oraz-zbiory-dostepne-na-otwartym-powietrzu

Do końca roku 2020 dostępny jest ogród otaczający budynek Muzeum oraz znajdujące się w nim mauzoleum Jana Kasprowicza, dokąd serdecznie zapraszamy Państwa na spacer. W ogrodzie można obejrzeć wystawę fotograficzną najlepszych prac nadesłanych na konkurs "Tatry i Podhale w Twórczości Jana Kasprowicza" z okazji 150 urodzin poety. Fotografie są ilustracjami fragmentów wierszy Kasprowicza

Ponadto można wysłuchać nagrań wierszy Kasprowicza w interpretacji Andrzeja Bieniasa, do muzyki Jerzego Chruścińskiego - obaj artyści z Teatru S.I. Witkiewicza.  Nagranie zrealizowane zostało  w ramach projektu "Muzycznych ławeczek". Dzięki uprzejmości Władz Miasta Zakopane oraz Artystów odtwarzane są one również w Muzeum.

Od wtorku do piątku w godzinach pracy muzeum, tj.10:15 - 15:15 dostępny jest przewodnik muzealny pod numerem telefonu: 517 159 658 

(mk)

rozwińzwiń

Tatry i Podhale w Twórczości Jana Kasprowicza

W ogrodzie Muzeum..

Przypominamy najlepsze fotografie będące pokłosiem konkursu fotograficznego, zorganizowanego 10 lat temu z okazji 150. urodzin Jana Kasprowicza. Zadaniem Autorów było zilustrowanie fragmentu wiersza Kasprowicza o Tatrach lub Podhalu. 

(mk)

rozwińzwiń

Koniec remontów w tym roku…

Dzisiaj, 11 listopada 2020 r. ekipa zakończyła remont połowy dachu nad budynkiem Muzeum Jana Kasprowicza. To piękny prezent nie tylko na 100-lecie domu, ale i  z okazji Święta Niepodległości. Niepodległości o której marzył i o którą walczył Gospodarz tego domu.

Realizacja tego zadania możliwa była dzięki dotacji przyznanej przez Radę Miasta Zakopane oraz Burmistrza Zakopanego. Dziękujemy.

O remoncie dachu w Muzeum Jana Kasprowicza w magazynie "Pod Tatrami":

https://www.tvp.pl/regiony-tvp/regiony/krakow/kultura/pod-tatrami/wideo/14112020/50800019

rozwińzwiń

O mój rozmarynie ...

O mój rozmarynie rozwijaj się...

rozwińzwiń